Ers-Pol

Biała Podlaska
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Glebogryzarka separacyjna w ogrodnictwie

Autor: Ewa Malczuk, publikacja: 2019-07-12

Każda z osób ceniących poczucie estetyki i piękna zwraca uwagę na wspaniały ogród czy trawnik. Każdy z nas być może potrafiłby taki ogród założyć, ale nie każdy ma czas i dostateczną ilość wiedzy. W tym artykule skupimy się na pewnej części ogrodu (reprezentacyjnej), jaką niewątpliwie jest trawnik. Założenie trawnika z siewu czy rolki wbrew pozorom nie jest banalnie proste i potrzeba tu wiedzy oraz doświadczenia, aby nasza praca nie poszła na marne. Zapewne większość z nas słyszała terminy czy określenia takie jak: odchwaszczanie, wertykulacja, areacja, piaskowanie. To elementy, jakie należy wykonać wiosną, aby nadać murawie odpowiedni blask po zimie.

Zdjęcie nr 1

Zacznijmy od początku. Aby założyć piękną darń potrzebujemy odpowiednio spulchnionej gleby, do takiej rekultywacji idealnym narzędziem jest glebogryzarka separacyjna, której działanie jest nieco inne niż tradycyjnych glebogryzarek i pozwala odseparować chwasty czy kamienie i schować je wgłąb ziemi. Dodatkowo niezbędne jest zbadanie, czy nasza gleba ma odpowiedni odczyn i ewentualne zamówienie gleby żyznej, która po zmieszaniu będzie wiele lat dawała „pokarm” naszemu trawnikowi. Gdy już dobierzemy, zmieszamy i uzyskamy odpowiednią jakość ziemi, należy wykonać rozbijanie grud z dodatkowym usunięciem kamieni i nieczystości, przy tym kroku również zasadnym jest użycie glebogryzarki separacyjnej.

Następnie całość terenu dokładnie poziomujemy i zagęszczamy wałem ogrodowym. Wał ogrodniczy nie może być zbyt ciężki, gdyż potrzebujemy zagęszczenia tylko powierzchownej struktury naszego przyszłego trawnika, pod spodem musimy pozostawić ziemię pulchną, aby trawa mogła się ukorzenić. Im głębsze ukorzenienie trawy, tym mniej kłopotów podczas suszy czy upałów.

Kolejny krok to pozostawienie takiej warstwy do momentu wyrostu chwastów, aby nanieść oprysk preparatem chwastobójczym. Po kilku dniach od odchwaszczenia nanosimy nawóz siewnikiem do trawy. Gdy nawóz zacznie się wchłaniać, zruszamy wierzchnią warstwę grabiami na głębokość 2 cm i rozpoczynamy zasiew. Należy przy tym zwracać uwagę na mieszanki traw oraz ich daty ważności. Nasiona traw z czasem tracą zdolności kiełkowania. W mieszance traw procentowo nie może być również dużego udziału więchliny łąkowej czy życicy trwałej (max 15%) ze względu na fakt, iż możemy stracić w pewnym momencie panowanie nad wyrastaniem trawnika w górę. Pożądane przy trawnikach dekoracyjnych jest natomiast posiadanie wszelkich rodzajów traw z rodziny kostrzewa. Wracając do zasiewu, to po naniesieniu na zruszoną warstwę ziemi nasion całą powierzchnię wałujemy.

Po wszystkich zabiegach, które wymieniliśmy, należy codziennie trawę podlewać i zadbać o to, aby gleba była wilgotna 24 h na dobę. Gdy nasiona zaczną kiełkować, trawę podlewamy po zachodzie słońca. Pierwsze koszenie wykonujemy na wysokość minimum 4 cm. Powodzenia!


Opracowała:
Ewa Malczuk
Ers-Pol

Pielęgnacja ogrodów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 22 829 Specjalistów od Pielęgnacji Ogrodów najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pielęgnacji ogrodów